?️♀️Jak zbudować mięśnie?
Cześć. Dzisiejszy post jest o budowaniu mięśni. Jeśli trenujesz i nie widzisz efektów, lub chciałbyś/chciałabyś zacząć trening w celu zwiększenia rozmiarów swojej sylwetki – np. klatki piersiowej, bicków czy pośladków to poniższy artykuł będzie pomocny ?
?️♀️Na budowę mięśni wpływają 3 główne zmienne:
Trening, podaż kaloryczna (ile i co zjemy), oraz genetyka.
Zacznijmy od końca.
?Genetyka: niektórzy mówią, że nie ma znaczenia. Niestety, bezdyskusyjnie wpływa na budowę mięśni. To jak wyglądasz przed treningami i po ich rozpoczęciu w dużym stopniu zależy od genetyki. Niektórzy ludzie są naturalnie bardziej muskularni od innych. Przykładowo, Arnold Shwarzenegger po roku treningów wyglądał lepiej niż większość ludzi po 10.
?️♀️W swojej pracy mam do czynienia z ludźmi, którzy na 2 treningu w życiu wyciskają prawie 100 kg. Inni potrzebują czasami lat treningów aby dojść do takiego wyniku. W badaniu przeprowadzonym na 585 niećwiczących osobach – 7% badanych uzyskało minimalny bądź żaden efekt po 12 tygodniach treningu. Całkowita rozbieżność zbudowanych mięśni wynosiła od -11 do 30%. W przypadku siły różnice były jeszcze większe (od -8 do 60%). Jednym z minusów badania jest oczywiście jednakowy schemat treningowy.
Prawdą jest, że ciężko stwierdzić predyspozycje do budowy mięśni przed rozpoczęciem przygody z siłownią. Proces dostosowania do siebie odpowiednich objętości treningowych wymaga wielu miesięcy ćwiczeń.
Oczywiście genetyka nie może być wymówką dla braku efektów. Każdy jest w stanie zbudować więcej mięśni i spalić tłuszcz. Potrzeba tylko systematyczności i cierpliwości.
?Podaż kaloryczna:
Przede wszystkim musimy zjadać więcej niż spalamy. Poza tym, kluczowa jest odpowiednia ilość białka. Uśredniając – wystarczy ok. 2g na 1kg beztłuszczowej masy ciała.
W celu lepszej odpowiedzi hipertroficznej posiłki powinny być spożywane w odstępie 3-4 godzinnych. Każdy z nich powinien zawierać od 20-40g. Białka.
?Trening:
Istnieją trzy hipotetyczne mechanizmy powodujące budowę mięśni:
1) Napięcie mechaniczne
2) Stres metaboliczny
3) Uszkodzenia mięśniowe
Najważniejszy mechanizm to nr. 1. W celu optymalizacji efektów powinniśmy wykorzystywać wszystkie 3.
Wytłumaczę ich rolę w następnych wpisach. Warto dodać, że zdaniem Brada Schoenfelda (obecnie jeden z najwybitniejszych badaczy hipertrofii mięśniowej) – wciąż musimy się wiele dowiedzieć aby w pełni zrozumieć proces budowy mięśni.
—————
❗️Jeśli jesteś zainteresowany/a planami treningowymi, treningami personalnymi lub współpracą online – napisz wiadomość prywatną